CETA-u može potpisati samo glupa, koruptivna ili marionetska, odnosno vlada čiji premijer vrši direktorsku funkciju za svog stranog vlasnika.CETA je čista podvala građanima europskih zemalja
Na samitu u Bruxellesu 30.10.2016.g. predsjednici Europske Komisije Jean Claude Juncker i Europskog Vijeća Donald Tusk te kanadski premijer Justin Trudeau potpisali su sporazum CETA o slobodnoj trgovini između Kanade i EU (Comprehensive Economic and Trade Agreement).
Sporazum su na mala vrata kreatori Novog svjetskog poretka, podvalili građanima EU umjesto zloglasnog sporazuma o slobodnoj trgovini TTIP između SAD i EU koji je blokiran od strane građana EU.
Sporazum predviđa ukidanje 99% carinskih davanja između potpisnica i režim kojim se primjena sporazuma odobrava prije nego što se ratificira u parlamentima svih 28 članica EU i Kanade. Time se krše sva međunarodna pravna pravila i norme vladavine prava koju tako zdušno zagovaraju u Europskoj Uniji i na cijelom zapadu. Čime dokazuju da za njihovu demokraciju na koju se toliko pozivaju pravni zakoni ne vrijede u ostvarenju njihovih kriminalnih ciljeva za građane EU.
Osim ukidanja carinskih stopa, predviđena je trgovina tehničkim standardima i intelektualnim vlasništvom autorskih prava, zaštita privatnog biznisa u okvirima kojih svaka korporacija zemlje članice EU i Kanade, ako „smatra da njezinoj politici na tržištu“ neke državne mjere donose gubitak ili ugrožava njihovu pretpostavljenu plansku dobit, može podnijeti sudsku tužbu na bilo koju Vladu članice EU.
Što sporazum znači za građane EU.
Taj skandalozni sporazum nam predstavljaju kao nešto dobro i pozitivno kao povećanje vanjskotrgovinske robne razmjene između zemalja EU i Kanade. Na primjeru takvog sporazuma to bi izgledalo ovako:
Fizička osoba otvori tvrtku i posao vam ne ide dobro ili niste zaradili ništa jer niste uspjeli u poslu. Vi tužite državu koja će vam iz novca poreznih obveznika platiti odštetu jer je upravo vaša država ( i Hrvatska) donijela takve ekonomske zakone po kojima vi niste mogli zaraditi vaš zamišljeni profit.
Dočim oni koji ne spadaju u tu kategoriju, to su građani koji nemaju tvrtke, umirovljenici te drugi građani koji uredno plaćaju porez, moraju podnositi financijski teret vašeg gubitka profita kojeg ste vi zamislili u svojoj glavi i planirali, ali niste zaradili.
Uvijek su nas na zapadu učili da je kapitalizam prava stvar jer privatni kapital i vlasništvo potiče razvoj proizvodnje, robnog tržišta, potrošnje i naravno profita.
Ovdje je jasno napisano i potpisano da je sporazum monopol transnacionalnih korporacija (samo krupnog kapitala, a ne sitnog i srednjeg kapitala građana), kojima sve to omogućavaju članovi Europske Komisije koji su u tajnosti pripremali ovaj sporazum daleko od očiju građana članica EU koji će morati plaćati još veći porez.
Sporazum o zaštiti korporacija.
Sporazum štiti prava svih korporacija koje rade na teritoriju EU, Kanade čak, ako se njihov ured nalazi u drugoj državi, tako da se kao strane u sporu mogu pojaviti ne samo EU, Kanade već i Američke, a također i Kineske korporacije, ako posluju na teritoriju Kanade.
Takav sporazum o slobodnoj trgovinskoj zoni predviđaju u Europskoj Komisiji povećati će obim trgovinske razmjene koji je u 2015. godini iznosio 77,4 mlrd $ na 100,0 mlrd $, a Kanada je drugi partner iza SAD sa EU.
Kako su se odvijali pregovori o sporazumu CETA.
Pregovori su se od 2009. godine odvijali u Bruxellesu između Europske Komisije, Kanade i transnacionalnih korporacija.
Pregovori su vođeni u strogoj tajnosti, kojima nisu smjeli prisustvovati predstavnici sindikata, društva za zaštitu prava potrošača, niti bilo kakvih drugih društvenih udruga za zaštitu prava i socijalno gospodarskog vijeća.
Jose Manuel Barrosso i Stiven Garper su 2015. godine u tajnosti postigli političku suglasnost o potpisu sporazuma koji nigdje nije bio objavljen, a u ožujku 2016. godine su konačno dogovorili tekst sporazuma.
Toliko o pozitivnim stranama, demokratskim odnosima i vladavini prava prema građanima Europske unije od strane njihovih vođa iz Europske Komisije, koji cijelom svijetu zajedno sa SAD-om nameću demokraciju i vladavinu prava sa četiri stupa slobode kao najvišeg stupnja razvoja demokracije u svijetu.
Potpis sporazuma za kratko je blokirala Belgijska regija Vallonija i regija Bruxellesa čiji su parlamenti odbili potpisati sporazum, a potpisali su rezoluciju protiv, jer po Belgijskom zakonu vanjsko trgovinske odnose rješavaju parlamenti regije, a ne federacije.
Međutim bili su podvrgnuti jakom pritisku pa su pristali na potpis sporazuma. Postavlja se pitanje sa čime su kupili njihovu naklonost, da je došlo do potpisa sporazuma ?
Kome sporazum donosi profit.
Takav sporazum donosi veliki profit, korist i monopol samo transnacionalnim korporacijama, a poguban je za srednje i male kompanije, poljoprivredu kao i udar na poduzeća kojima upravljaju gradovi i općine svih članica Europske unije.
Na taj način transnacionalne korporacije u sprezi sa multinacionalnim bankarima nastavljaju provoditi svoju politiku neoliberalizma i globalizma doktrine četiri stupa slobode.
Kako vidimo iz teksta sporazuma transnacionalne korporacije dobivaju veća prava od bilo koje države u 28 članica EU s kojom se sklopio takav sporazum.
To znači da se države potpisnice dobrovoljno odriču svojih prava građana i prava njihovih srednjih i malih kompanija, bez da su pitali građane, dok su pripremu sporazuma vodili u tajnosti i na koncu izglasali takav sporazum o pojačanju Dužničkog ropstva bez provedbe referenduma.
To je nastavak politike provedbe doktrine liberalizma Adama Smitha, ali time krupni kapital ruši teoriju kapitalizma o nepovrjedivosti privatnog vlasništva.