Nakon pet dana razmišljanja Kolinda je rekla da je došla u SAD da Hrvatska pomogne SAD-u u vođenju vanjske politike. Ma bravo Kolinda, takav izgovor ni baron Munhausen ne bi smislio nakon pet dana.
Prošla loša SDP-ova vanjskopolitička politika Republike Hrvatske danas se pretvorila u katastrofalnu diplomaciju nakon dolaska HDZ-a na vlast. Hrvatska je napadnuta sa svih strana na međunarodnom planu od strane velikih sila, SAD-a i Rusije, te BiH, Srbije, Slovenije i ostalih država nesklonih Hrvatskoj od njezine samostalnosti.
O razlozima teškog diplomatskog položaja Hrvatske tražili smo odgovor od „pionira“ hrvatske diplomacije Karino Hromin Sturma. Mnogi građani ne znaju da je Karino među prvim hrvatskim diplomatima ugovarao uspostavu diplomatskih i konzularnih odnosa sa svim bivšim državama bivšeg SSSR-a i radio od 1991. g. na otvaranju ambasade u Moskvi i Alm Ati, te pokrivao sve zemlje srednje Azije.
IPL: Što možete reći o današnjem diplomatskom položaju Hrvatske?
Za početak moram podsjetiti da je diplomacija sredstvo za ostvarivanje vanjske politike države, a obuhvaća veliki broj metoda i pravila koja se primjenjuju na konkretnim zadacima u određenim uvjetima radi njihovog rješavanja.
To je službena djelatnost šefa države, šefa vlade, ministra vanjskih poslova i njegovog ministarstva, diplomatskih predstavništva u inozemstvu, delegacija na međunarodnim konferencijama radi ostvarivanja ciljeva i zadataka vanjske politike Republike Hrvatske, zaštite njenih prava i interesa njenih ustanova, predstavništva i građana u inozemstvu kao i vođenje pregovora u cilju odvraćanja ili mirnog usuglašavanja međunarodnih konflikata, traženja i nalaženja kompromisa i obostrano prihvatljivih rješenja, kao i proširenje međunarodne suradnje.
Osnovne i u praksi općeprihvaćene diplomatske metode smatraju se: službene i druge posjete i pregovori na visokoj razini, diplomatski kongresi, konferencije, savjetovanja, posjete delegacija i susreti, priprema bilateralnih i multilateralnih dogovora i drugih diplomatskih dokumenata, učešće u radu međunarodnih organizacija i njihovih organa, diplomatska predstavništva u inozemstvu, diplomatska prepiska, objavljivanje diplomatskih dokumenata, izjava i dr. Od osnutka UN i drugih međunarodnih organizacija veliko značenje dobila je multilateralna diplomacija.
Rukovođenje diplomatskom djelatnošću države ostvaruje se putem vlade i odgovornog operativnog resora, ministarstva vanjskih poslova. Sama riječ dolazi od grčke riječi diploos-dvostruk, koja označava dvije pločice na kojima je bilo napisano poslanje u svojstvu vjerodajnica koje su potvrđivali donosiocu njegova ovlaštenja. No, u posljednjih nekoliko godina mi ne vidimo nikakav pomak u napredovanju naše vanjske politike, dapače u zadnje vrijeme nas napadaju sa svih strana veliki i mali susjedi i oni koji su daleko od nas.
IPL: Zašto je to tako, diplomatski fijasko u BiH?
Zato što naši odgovorni za vanjsku politiku, šef države, šef Vlade i MVP-a provode potpuno krivu politiku koja nije u interesu RH.
Nedavno, prije ovih žestokih napada na Hrvatsku javno sam upozorio na televiziji naše vodstvo o pogrešnoj politici koju provode. Pogledajte emisiju U živo sa Vesnom Kljaić od 17.11.2016. https://www.youtube.com/watch?v=AkfR0gWwZKc
Tada sam, kao visoko rangirani diplomat s velikim iskustvom, prije nastalih diplomatskih ekscesa unaprijed upozorio da se ne smije povrijediti politika jednog od glavnih principa Ujedinjenih Nacija: “Nemiješanja u unutrašnje poslove drugih država”. Javno sam upozorio premijera Plenkovića da ne mora slušati naloge iz Bruxellesa i tijekom službenog posjeta Bosni i Hercegovini, odnosno lobirati za Bruxelles i miješati se unutrašnje poslove druge države jer mi imamo i previše svojih problema na koje se trebamo usredotočiti. Također sam upozorio na pitanje Ukrajine.
Samo dva dana nakon službena posjeta premijera Andreja Plenkovića BiH-u, Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv deset naših generala i zapovjednika HOS-a u Orašju. I to u mjestu koje srpski četnici nisu mogli osvojiti, ognjišta koja su zajedno branili Hrvati, Bošnjaci i Srbi. Nakon toga je uslijedio napad predsjedništva BiH protiv politike premijera Plenkovića i preporuka da gleda svoja posla.
Takva diplomatska blamaža rijetko se događa i među neprijateljski nastrojenim državama, a kamo li među prijateljskim i susjedima, tim više što Hrvati čine jedan od tri konstitutivna naroda u BIH, a koji još od Daytona nije dobio svoja prava.
Odavno je trebalo po tom sporazumu da postoje tri konstitutivna naroda, a ne dva.
Osim toga priznanje Republike Srpske u BiH je međunarodno pravno neodrživo i predstavljat će vječiti problem. Tu je mnogo pitanja koja se u BiH moraju rješavati, a ne biti glasnogovornik Bruxellesa. Zato je uslijedio grubi napad na Hrvatsku i uhićenja u Orašju. Odgovor naše diplomacije bio je ponuda suradnje za prijem u EU i NATO.
IPL: Diplomatski fijasko Plenkovića u Ukrajini?
Također sam premijera Plenkovića upozorio na problem prije odlaska u Ukrajinu, gdje je ponudio Bruxelleska rješenja problema kao svoja. Kao prvo to se u diplomaciji tako ne radi, što se pokazalo kao kardinalna međunarodna greška. Prije takvog javnog nastupa, trebalo je ispitati situaciju i bar poslati “non paper” da se ispita reakcija pa tek onda djelovati u skladu s analizom sa terena.
Međutim zadatak iz Bruxellesa se mora ispuniti. Pa je premijer Plenković dobio snažnu protestnu notu kao odgovor MVP Ruske Federacije, da se okani rješavanja tuđih problema i usredotoči na rješavanje svojih unutrašnjih problema. Praktički, ruski diplomati dali su identičnu ocjenu njegovog miješanja u unutrašnje poslove druge države što je premijer Plenković prokomentirao da je to odgovor sa niže razine.
No, odmah je došao odgovor iz Moskve da je to odgovor osobno predsjednika Vladimira Putina.Tu se Plenković počeo vaditi da je bio u Komisiji Bruxellesa za rješavanje pitanja Ukrajine. Točno, ali je sada velika razlika jer više nije član EU Komisije nego premijer Hrvatske države.
IPL: Plenković i problem INA-e i MOL-a?
Očito da je bivši predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko bio bolji prognozer od Plenkovića i Petrova kada je nudio rješenje za Ina-u. Nakon gubitka Međunarodne arbitraže u Ženevi u slučaju oslobođanja bivšeg premijera Ive Sanadera prema političkim rješenjima Vrhovnog suda, zatim negativne odluke Ustavnog suda te predstojeće arbitraže u Washingtonu, premijer Plenković je objavio da je Vlada donijela odluku o otkupu INA-e.
Novce će prikupiti prodajom HEP-a. Napominjem da se HEP ne smije privatizirati. To izgleda ovako: Hrvatski porezni obveznici će po treći puta platiti INA-u, izgubiti pola HEP-a i upravljačka prava, koji će se zatim po istom modelu kao i INA rasprodati i privatizirati.
Plenković tvrdi da takvom transakcijom neće zadužiti porezne obveznike. Izgleda da premijer misli da je ekonomski Isus koji će iz vode (HEP ima elektrane) stvoriti kune, ali Plenković nije ekonomista, a nije ni Isus.
Odavno smo u dužničkom ropstvu bez izgleda za izlaz barem dok su ovakvi Hokus Pokus ekonomisti na vlasti.
IPL: Napadi iz Slovenije radi arbitraže Savudrije?
Slovenci i dalje bez Hrvatske vode spor oko arbitraže Piranskog zaljeva kao da se ništa nije dogodilo. Pa podsjećam da je za arbitražu potrebna suglasnost dviju strana. Ako je jedna strana odustala od arbitraže, tada se arbitraža prekida.
Po pitanju Savudrije Plenković se ne oglašava niti demantira Sloveniju koja i dalje vodi spor kao da se nije dogodila špijunska afera dogovaranja slovenskih diplomata i arbitražnog suca.
Aferu je otkrila nama prijateljski naklonjena tajna služba strane zemlje, kad već naša ne radi svoj posao, pa se Slovenci nisu ni žalili na prisluškivanje.
Moram objasniti zašto Arbitražni sud nastoji spor voditi dalje. Svaka strana u sporu, Slovenija i Hrvatska, uplatile su po 50 milijuna eura pa se sucima i te kako isplati neprekidno zasjedati i ubirati visoku plaću putovanja i dnevnice jer tih 100,0 mil. eura 'treba potrošiti'. Toliko o međunarodnoj Arbitraži, ništa boljoj od Haškog suda.
IPL: Srpski diplomatski napadi na Hrvatsku žešći su nego za vrijeme rata?
Inače je naša diplomacija slabog kadra i još slabijeg verbalnog i vokalnog stanja, a o zbornom pjevanju da ne govorim, a kamo li da zaigra neku diplomatsku igru sa pozitivnim međunarodnim odjecima za Hrvatsku. Vidite i špijunsku snimku Piranskog zaljeva objavila je strana tajna služba. Tu su naši diplomati ostali amateri, jer se postavljaju kadrovi po političkoj liniji, a ne karijerni diplomati.
Smatram da diplomatski treba snažno odgovoriti na srpsku propagandu koja je moram priznati odlična, oni stalno napadaju, a da naši diplomati nisu ni 'zinuli'. Međutim, to se u diplomatskom svijetu promatra drugačije, ako jedna strana šuti znači da se slaže. A zašto šute to oni jako dobro znaju.
Ni Srbi ne bi izabrali bolje hrvatske diplomate!
IPL: Ministar vanjskih poslova Davor Stier?
Ministar vanjskih poslova Davor Stier također je došao iz Bruxellesa i radi kao glasnogovornik Bruxellesa. Obilazi okolo i sve živo smiruje i govori kako mi sa svima moramo biti dobri. Tko nas kamenom mi njemu kruhom i kolačima i još moramo brinuti da se sve preostale države BiH, Crnu Gora, Srbija i Makedonija, prime u Europsku uniju i NATO.
To je tragikomični kredo Hrvatske vanjske politike. Neka si radije ministar Stier pročita što je uloga ministra MVP-a!
IPL: Konsternacija u Hrvatskoj zbog izbora predsjednika Trumpa?
Nakon proglašenih rezultata predsjedničkih izbora u SAD-u u Hrvatskoj je nastala konsternacija, kao da su izbori bili u Zagrebu. Takav odnos medija i političara još nije zabilježen u povijesti novinarstva. Svi političari i svi mainstream medji bili su neprijateljski nastrojeni na legalno i legitimno izabranog predsjednika Donalda Trumpa. Čak su i violončelisti 2 Cellos odbili nastup na inauguraciji Trumpa, što bi bila velika reklama za Hrvatsku. Nije teško pretpostaviti tko im je naredio da odbiju poziv.
Još jednom se potvrdilo da su glavni urednici medija najobičniji plaćenici koji pišu samo ono za što ih se plaća. Svi odreda su vrlo besramno, neukusno i nekorektno pisali o budućem predsjedniku Trumpu. Američki demokrati još nisu došli sebi i pokušavaju na sve moguće načine diskreditirati Trumpa.
Predsjednik na odlasku, Barak Obama čak je prije Nove godine potjerao 36 ruskih diplomata optuživši ih za špijunažu. Putin se još jednom pokazao velikim diplomatom ne uzvrativši istom mjerom što je Obamima administracija priželjkivala.
Optužili su Rusiju da je hakirala i izbore, umiješala se CIA i druge obavještajne službe.
Putin im se nasmijao u lice odgovorivši da nije možda namjestio i pobjedu u američkom Senatu i Kongresu gdje su također velikom većinom pobijedili Republikanci. Poručio je Hillary i demokratima da gubitnik mora podnijeti i priznati poraz te čestitao Trumpu na izboru.
Na kraju se sastala komisija elektora koja je potvrdila da je izbor Donalda Trumpa legalan i zakonit, ali to nitko od hrvatskih medija (osim nas) nije prenio. Toliko o nezavisnom hrvatskom novinarstvu i HND-u. Nije takva situacija samo kod nas, čak su i neki poznati novinari iz BBC i CNN-a dali otkaz jer nisu htjeli pisati protiv Trumpa.
IPL: Kolindino misteriozno putovanje u SAD?
Predsjednički ured je objavio da predsjednica Kolinda Grabar Kitarović tradicionalno putuje poslije nove godine u petodnevni posjet SAD-u ( tradicija stupa na snagu odmah ove godine ). Na takvu vijest oglasilo se Državno povjerenstvo za sukob interesa sa 3 prijave jer se po protokolu točno zna kako se posjeti organiziraju i najavljuju, te tko će primiti predsjednicu.
Procurilo je da je predsjednica Kolinda zamjerila našem veleposlaniku u Washingtonu Jošku Pari da je donio krivu procjenu o izborima u SAD kako će sigurno pobijediti Hillary Clinton. Izgleda da je Joško Paro najveći krivac pa će ga Kolinda smijeniti. Predsjednica je pokušala izgladiti situaciju i opravdati hrvatske političare i medije koji su nekorektno pisali i pričali o Trumpu.
Plan nije upalio pa se u SAD-u sastala sa fratrima i svećenikom koji zagovara molitvu životinja, senatorom Marcom Rubiom, suparnikom Donalda Trumpa na stranačkim izborima za kandidata za predsjednika SAD-a (opet krivi potez) i Damon M. Wilsonom izvršnim potpredsjednikom Atlantskog vijeća. Iz Vijeća to nisu potvrdili.
Nakon pet dana razmišljanja rekla je da je došla u SAD da Hrvatska pomogne SAD-u u vođenju vanjske politike.
Ma bravo Kolinda, takav izgovor ni baron Munhausen ne bi smislio nakon pet dana!
IPL: Što nas očekuje u narednom razdoblju?
Čekaju nas vrlo napeti diplomatski odnosi sa dvije najjače sile na svijetu, SAD i Rusijom, te susjedima BiH, Slovenijom,Mađarskom i standardno sa Srbijom. A možda i gorih stvari?